C68A3570

PORZĄDEK I PRZEBIEG TRIDUUM PASCHALNEGO:

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej – godz. 18:00
Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy – od zakończenia Mszy świętej do godziny 21.00

Wielki Piątek

Liturgia Męki Pańskiej  – godz. 18:00
Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy- od 8:00 do 18:00
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie – od zakończenia liturgii do godziny 22:00

Wielka Sobota

Błogosławieństwo pokarmów: od 8:00 do godziny 14:00
Wigilia Paschalna – godz. 20:00
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie- od 8:00 do 20:00

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Msza Rezurekcyjna wraz z procesją o godzinie 6:00
W tym dniu nie ma Mszy świętej o godzinie 8:00

WIELKI PIĄTEK, dzień w którym umarł Jezus, Kościół od najdawniejszych czasów nie sprawuje Eucharystii, trwa jednak przy swoim Panu rozważając Jego mękę i adorując Krzyż. Za ucałowanie Krzyża można uzyskać odpust zupełny.

Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczamy na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły i tradycyjnie przedłużamy go na dzień Wielkiej Soboty, aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

WIELKĄ SOBOTĘ Kościół trwa przy  grobie  swojego Pana     rozważając Jego śmierć i zstąpienie do otchłani. Tego dnia również nie sprawuje się Eucharystii.

Po pobłogosławieniu pokarmów  znajdźmy czas na  adorację  Najświętszego Sakramentu. W tym dniu także możliwość skorzystania z sakramentu pokuty     w godz. 8.00 – 14.00

W Wielką Sobotę ministranci rozprowadzać będą także wodę pobłogosławioną, a dobrowolne ofiary złożone z tej okazji przeznaczą na wyjazdy wakacyjne.

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE rozpoczniemy najważniejszą celebracją w ciągu całego roku – WIGILIĄ PASCHALNĄ. Choć rozpocznie się ona w sobotę, to liturgicznie należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Weźmy w niej udział i przynieśmy świece z okapnikami, które zapalać będziemy podczas Liturgii światła i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.