V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
18  MARCA   2018

 • 1. Poprzez dzisiejszą niedzielę wchodzimy w ostatni okres Wielkiego Postu – w czas Męki Pańskiej. Pamiętajmy, by znaleźć czas na sprawę najważniejszą: na przemyślenie tajemnicy Odkupienia. To czas szczególnego dawania świadectwa wiary: przez umartwienie, wyrzeczenie, zwielokrotnioną modlitwę. To czas odkrywania rzeczywistości krzyża, które zasłonięte pragną wizerunek Ukrzyżowanego wyryć w naszych sercach.
 • 2. W dniu dzisiejszym :

  • a) Gorzkie Żale wraz z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15.
  • b) Zainspirowani apelem papieża Franciszka – aby pomóc dokonywać przemyślanych wyborów w życiu – parafialna grupa teatralna „Exodus” zaprasza dzisiaj wszystkich po Mszy wieczornej ok. godz. 19.15 na Współczesne Misterium Męki Pańskiej – Twój Wybór.
  • c) W kruchcie kościoła lektorzy z naszej parafii rozprowadzają sztuczne palmy. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na fundusz lektorski. Żywe i sztuczne palmy będzie można również nabyć w Niedzielę Palmową przed wejściem do kościoła przed wszystkimi Mszami.
   3. W poniedziałek, 19 marca obchodzić będziemy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Wszystkich, którym patronuje św. Józef polecamy łaskawości Pana Boga.
   4. W najbliższy piątek – 23 marca – zgodnie z naszym zwyczajem wyruszymy ulicami naszej parafii z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Uczynimy to po zakończeniu Mszy św. wieczornej, tzn. ok. godz. 18.40. Zaprośmy najbliższych i znajomych. Niech nasza liczna obecność będzie świadectwem dla wszystkich mieszkańców. Szczególnym znakiem niech będą także przyniesione przez nas świece. Ta wspólna Droga Krzyżowa będzie ostatnią w tegorocznym Wielkim Poście. Nie ma oddzielnej Drogi Krzyżowej dla dzieci.
   5. Przyszła niedziela, zwana Palmową rozpocznie najważniejszy tydzień roku, zwany Wielkim. Podczas każdej Mszy św. pobłogosławione zostaną palmy, zaś o godz. 11.30 Msza rozpocznie się na zewnątrz, w ogrodzie, gdzie po odczytaniu Ewangelii i pobłogosławieniu palmowych gałązek wyruszymy w uroczystej procesji do kościoła. Zachęcamy wszystkich, a zwłaszcza dzieci do udziału w niej; po zakończeniu Mszy odbędzie się konkurs na najładniejszą, wykonaną przez siebie palmę.
   6. Tradycyjnie prosimy dzieci o przygotowanie kolorowych pisanek i przyniesienie ich do kościoła w Niedzielę Palmową, w Wielki Czwartek lub w Wielki Piątek. Koszyk będzie umieszczony na stoliku obok sklepiku parafialnego. Pisanki te będą niesione w procesji z darami podczas Wigilii Paschalnej jako dar dzieci. Prosimy, by pisanki zrobione zostały z wydmuszek bądź jajek styropianowych.

  7. W następną niedzielę, 25 marca:

   a. Zapraszamy na koncert pieśni pasyjnych – wystąpi Viola Brzezińska – znakomita wokalistka, laureatka „Szansy na sukces” i gwiazda ubiegłorocznej trasy „Lata z Radiem”. Dla nas, u progu Wielkiego Tygodnia, zaśpiewa najpiękniejsze pieśni wielkopostne.
   b. Przy wyjściu z kościoła będzie można wesprzeć rodzinę z Aleppo, którą opiekuje się nasza Parafia w ramach akcji Caritas: Rodzina – rodzinie.
   8. Zachęcamy do częstszej lektury prasy i książek religijnych. Niech w tym świętym czasie znajdzie się miejsce na dobry artykuł, stanowiący niejednokrotnie inspiracje do głębszych rozważań.
   9.W ostatnim czasie odeszli od nas do wieczności śp.: Stanisław Kamiński i śp. Hanna Goliańska. W serdecznej modlitwie polecajmy ich dobremu Bogu.